04532821110

تیم آرکان برای اولین بار در سطح منطقه موفق به اخذ گواهینامه حرفه ای گردشگری سلامت گردیده، با توجه به اینکه 60درصد تردد مسافران آذری از گمرک این شهرستان جهت مراجعه به پزشک وارد کشور می شوند دفترآرکان گشت جهت تسهیل و ساماندهی در امور درمان، برخود وظیفه دانسته در این زمینه فعالیت کند از جمله برنامه های این شرکت ایجاد اتاق تریاژ در بدو ورود پایانه مسافربری ، پیمان با بیمارستان های دارای کد (IPD) وقرارداد با شرکت های توریستی در ایران و خارج از ایران جهت کمک به اقتصاد شهرستان و ارز آوری بیشتر و کمک به رفاه و امنیت بیشتر مسافران و جلوگیری از خطر ناشی از طی مسیر با وسایل نقلیه و حذف دلالان سودجو اقدام به ساماندهی و امنیت گردشگران سلامت تامین اقامت و وسیله نقلیه گردشگران راه سلامت را حاصل کند.

  • گردشگری سلامت
  • اهمیت گردشگری سلامت
  • تاریخچه جهانی گردشگری

بر اساس تعریف های سازمان جهانی جهانگردی ( (UN-WTO)یکی از اهدافی که می تواند گردشگر را برانگیزد تا عزم سفر کند، مسافرت برای کسب سلامتی است. چیزی که از آن به گردشگری سلامت تعبیر می کنند. در حقیقت گردشگری سلامت، نوعی از گردشگری است که به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیشتر از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال صورت می گیرد. به این ترتیب یک توریست سلامت با مسافرت از محل دائم زندگی خود می تواند از خدمات درمانی مقصد استفاده کند تا سلامت جسمی و روحی اش را به دست بیاورد. نوعی از گردشگری که این روزها خوشبختانه در ایران رواج پیدا کرده و توریست های زیادی را از کشورهای منطقه برای بهره مندی از خدمات پزشکی و درمانی ایران به کشورمان می کشاند. البته بد نیست بدانید که توریسم سلامت در ایران تاریخچه بسیار کوتاهی دارد. در حقیقت در سال ۸۲ برای اولین بار توریسم درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت مورد توجه قرار گرفت؛ البته وزارت بهداشت بیشتر با هدف اشتغالزایی برای دانش‌آموختگان پزشکی به این مبحث پرداخت و نه رونق توریسم درمانی. اما کم کم از سال ۸۳ و درست پس از ادغام سازمان میراث فرهنگی و سازمان‌ ایرانگردی و جهانگردی توریسم درمانی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد و مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

اما در میان تعریف های سازمان جهانی گردشگری، اصطلاحات دیگری هم وجود دارند که دامنه گردشگری سلامت را گسترده تر می کنند.

 

در طول سال‌های اخیر با توجه به افزایش امید به زندگی در سطح جهانی و پیر شدن جمعیت دنیا، گردشگری سلامت که شامل گردشگری پزشکی، گردشگری درمانی و گردشگری صحت است، اهمیت به سزایی در جهان یافته است.

امروزه صنعت گردشگری نقش موثری در معادلات بین‌المللی دارد و از لحاظ درآمدزایی با رقم ١٠٠٠ میلیارد دلار بعد از صنعت نفت و خودرو در رده سوم جهانی قرار می‌گیرد. پیش‌بینی شده است تا سال ٢٠٢٠ میلادی صنعت گردشگری از لحاظ درآمدزایی در رتبه اول جهانی قرار بگیرد. صنعت گردشگری دارای شاخه‌های متعددی از جمله گردشگری پزشکی، گردشگری صحت، گردشگری مذهبی، گردشگری انبوه، گردشگری تجاری و ... است. در طول سال‌های اخیر با توجه به افزایش امید به زندگی در سطح جهانی و پیر شدن جمعیت دنیا، گردشگری سلامت که شامل گردشگری پزشکی، گردشگری درمانی و گردشگری صحت است، اهمیت به سزایی در جهان یافته است. گردشگری سلامت، سفری سازمان یافته از محیط زندگی فرد به مکانی دیگر است که به منظور بهبود و دستیابی به سلامت جسمی یا روحی انجام می‌گیرد. اگرچه تعریف واحد برای گردشگری سلامت وجود ندارد، اما می‌توان آن را به عنوان مسافرت گسترده افراد از محل اقامت خود برای سلامتی تعریف کرد که عوامل مختلف جمعیتی، اقتصادی و سبک زندگی برای تنوع گردشگری تأثیرگذار است. گردشگری سلامت شامل افراد و گرو‌ه‌هایی است که برای استفاده از تغییر آب وهوا (با هدف پزشکی ودرمانی)، استفاده از آب‌های معدنی، گذراندن دوران نقاهت، معالجه و نظایر آن اقدام به مسافرت می‌کنند. سازمان جهانی گردشگری، گردشگری سلامت را به طور خاص چنین تعریف می‌کند: «استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامت و روحیه فرد با استفاده از آب‌های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد و در مدت زمانی بیش از ٢٤ ساعت و کمتر از یک سال به طول می‌انجامد».

تاریخچه گردشگری سلامت و توریسم درمانی در ایران و جهان به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد. خیلی قبل‌تر از آن‌که مردم برای عمل‌های قلب، جراحی‌های پلاستیک و یا زیباسازی دندان‌ها طی فقط چند ساعت به سراسر دنیا سفر کنند. می‌توان گفت که قدمت گردشگری سلامت در ایران و جهان به اندازه عمر علم پزشکی است. ما مروری بر تاریخچه‌ی مدیکال توریسم از دیروز تا امروز داشته‌ایم که نتیجه‌ی آن را در این پُست برای شما منتشر کردیم. این خط زمانی نشان می‌دهد هر زمان که درمان پزشکی در دسترس نبوده‌ است، در هر مکان و هر دوره تاریخی، افراد بیمار و آسیب‌دیده برای دریافت خدمات درمانی دست به سفر می‌زدند.بسیار پیش از آنکه افراد به فکر سفر درمانی به سایر کشورها بیافتند چیزی در حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح، تاریخ نگاشته شده سفر درمانی به سایر کشورها توسط بشر به ثبت رسیده است. در حقیقت می توان گفت قدمت سفر به منظور درمان به اندازه قدمت خود پزشکی ، درمان و داروهای درمانی است.

all rights reserved © 2022   –  ArkanTeam.com

choose your language

all rights reserved © 2022   –  ArkanTeam.com